הצוות והתומכים

חברת מנמון בע"מ נוסדה בשנת 2016 בידי נדבנים פרטיים, במטרה להוביל מיזמים לתועלת הציבור בתחומים חברתיים וסביבתיים. החברה הקימה מיזמים רבים לרווחת בעלי-חיים בשיתוף פעולה עם ארגונים ממשלתיים (משרד החקלאות, משרד לביטחון פנים, משרד החינוך), אוניברסיטת תל-אביב, המכללה האקדמית לחינוך אורנים, התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל, ויצ"ו, הסוכנות היהודית ועוד. מכון אדם וחיה הוא המיזם הגדול ביותר שחברת מנמון מובילה בתחום זה.

כפר הנוער הדסה נעורים הוקם בשנת 1948 במושב בית ינאי (מצפון לנתניה), ולומדים בו כ-400 חניכים. מוסדות החינוך הפועלים בכפר מעניקים מקום חשוב לקיימות בעבודה עם הטבע ועם בעלי-חיים. בכפר יש משק חקלאי אקולוגי המוקדש לטיפול ולשיקום הדדי של בעלי-חיים ובני-אדם. המשק כולל מרחב חי המתמחה בקידום הרווחה הגופנית והנפשית של החיות, ויש במקום גם כלבייה שיקומית ובה הכלבים מוחזקים כלהקה, כלבים נטושים עוברים שיקום וילדים ונוער זוכים להעצמה.

גל חכים-אשר וד"ר אריאל צבל גויסו בידי חברת מנמון כדי לשמש כמנהלי מכון אדם וחיה. חכים-אשר היא פסיכולוגית חינוכית וראשת התוכנית לטיפול רגשי בנוכחות בעלי-חיים במכללה האקדמית לחינוך אורנים. לחכים-אשר ניסיון אישי עשיר בעבודה טיפולית עם ילדים ובשיקום בעלי-חיים. בשנת 2017 היא הביאה להסבת תוכנית הלימודים במכללת אורנים לתוכנית הראשונה בעולם הפועלת בגישה הדדית, כלומר ההכשרה המקצועית מכוונת במידה דומה הן לטיפול רגשי בבני-אדם הן לשיפור מצבם של בעלי-החיים הבאים במגע עם המטופלים. ד"ר צבל הוא פילוסוף והיסטוריון המתמחה ביחסי אדם-חיה. עבודתו העיונית משלבת בין
שיטות ממדעי הרוח והחברה ובין ידע זואולוגי וטכנולוגי הקשור בחיות. לד"ר צבל למעלה מ-20 שנות ניסיון בארגונים להגנה על בעלי-חיים, ועבודתו שם התמקדה בחינוך ובהסברה.

מכון אדם וחיה פועל בשיתוף עם מומחים רלוונטיים מהארץ ומחו"ל. המכון ביסס שיתוף פעולה קבוע עם המכון הבינלאומי לקשר אדם-חיה (Animal-Human for Institute Connection) באוניברסיטת דנוור, קולורדו. ראש המכון בדנוור, פרופ' פיליפ טדסקי, מלווה את מכון אדם וחיה כיועץ אקדמי רשמי.