תוכנית הלימודים במכללת אורנים

לאתר התוכנית לטיפול רגשי הנעזר בבעלי-חיים באתר המכללה האקדמית לחינוך אורנים.

טיפול רגשי לצד בעלי-חיים בגישה הדדית, המככלה האקדמית לחינוך אורנים (סרטון תדמית), אוגוסט 2021

התוכנית לטיפול רגשי הנעזר בבעלי-חיים מכשירה מטפלות ומטפלים בתחום זה במכללה האקדמית לחינוך אורנים, בשיתוף עם מכון אדם וחיה ועם כפר הנוער הדסה נעורים. התוכנית הוקמה במכללה האקדמית לחינוך אורנים בשנת 2002. מנהלות התוכנית: ענבר בראל וגל חכים-אשר (מנהלת-שותפה במכון אדם וחיה). התוכנית מוכרת על-ידי ISAAT (האיגוד הבינלאומי לטיפול הנעזר בבעלי-חיים).

מחזור 21 של התוכנית באירוע המסכם של הלימודים – הצגת עבודות הסמינריון הקליני, 17.6.2022

עקרונות

התוכנית מתמקדת בטיפול רגשי באוריינטציה דינמית ובעזרת שיטות טיפוליות שונות מתחום הפסיכותרפיה.

טובתם של בעלי-החיים המשתתפים בטיפולים מוצבת במקום גבוה הרבה יותר מן המקובל במסגרות ההכשרה המקצועית המקבילות בישראל ובעולם. לפי הגישה הנהוגה בתוכנית, לא די בשאיפה למזער את הפגיעה בבעלי-החיים, כמקובל בתוכניות אחרות המשלבות בעלי-חיים בפסיכותרפיה: יש להימנע משילוב בעלי-חיים בכל פעילות הקשורה לפסיכותרפיה אלא אם הם עצמם ייצאו נשכרים מפעילות זו.

מהלך הלימודים

הלימודים בתוכנית נמשכים שלוש שנים וכוללים 1100 שעות לימוד אקדמיות ו-400 שעות התנסות מעשית (פרקטיקום). הלימודים מתקיימים בקמפוס הדסה נעורים (ליד נתניה) בימי ד', בין השעות 18:15-09:00. מדי שנה מתקיימות גם סדנאות אחדות בימי ו'. פעילויות מסוימות עשויות להתקיים בקמפוס מכללת אורנים (ליד קריית טבעון). נוסף על הלימודים המשותפים, תלמידי התוכנית עוברים התנסות מעשית אחת לשבוע ומקבלים הדרכה פרטנית שבועית, במועדים הנקבעים באופן אישי.

ההתנסות המעשית נעשית בבתי-ספר לחינוך רגיל ולחינוך מיוחד, בפנימיות, במרכזי חירום, במרכזי הורים וילדים, בבתי אבות, במסגרות לגמילה מסמים, בהוסטלים, במוסדות פסיכיאטריים ועוד. עיקר ההתנסות היא בעבודה עם ילדים ובני נוער הסובלים מקשיים רגשיים.

במקביל לכך, ההתנסות המעשית נעשית במקלטים המשקמים חיות או בפינות חי העוברות שיפורים מהותיים בזכות השתתפותן בתוכנית. במקביל לכך מוצעת לתלמידי התוכנית התנסות ייחודית בטיפול בעזרת כלב נטוש, הזוכה בטיפול משופר הודות להשתתפותו בתוכנית. התוכנית מאפשרת גם עבודה טיפולית עם הכלב האישי של התלמיד/ה, לאחר בחינת התאמתו לעבודה טיפולית.

תנאי קבלה

  • תואר ראשון לפחות ממוסד אקדמי המוכר על-ידי המועצה להשכלה גבוהה.
  • מועמדים שלא עברו הכשרה בתחום טיפולי נדרשים להשלים קורסי בסיס בפסיכולוגיה.
  • ראיון לבדיקת התאמה לעבודה טיפולית רגשית. המעבר משנה לשנה מותנה בעמידה בכל דרישות התוכנית.
דילוג לתוכן