חוסן עם בעלי-חיים

למה חוסן עם בעלי-חיים?

מדינת ישראל נמצאת במצב חירום הכולל לחימה, פגיעה בעורף, פינוי יישובים, סגר, הפסקת לימודים בבתי-הספר וכן הלאה. במצבים כאלה מפגש עם בעלי-חיים עשוי לספק נחמה ולאפשר עיבוד רגשי של מצב החירום. עם זאת, במצבי חירום משגשגים עסקים המובילים בעלי-חיים ממרחקים ומגישים אותם לילדים כאילו היו חפצים המיועדים ל"ליטוף". רוב בעלי-החיים האלה סובלים מניתוקם מסביבה מוכרת ובטוחה ומחשיפה לאנשים זרים, לרבות ילדים. מפגשים אלה מזיקים לחיה המבוהלת, והם גם לא תורמים לחוסנם הנפשי והחברתי של הילדים אלא מרחיקים אותם מעיבוד רגשותיהם שלהם, ובמקרים רבים אף תורמים למצוקת הילדים המזדהים עם החיה המבוהלת.

לכן יש לעסוק בבעלי-חיים במצבי חירום רק באמצעות מערכי שיעור שתוכננו היטב לתכלית כפולה: לשיפור חוסנם של הילדים, ולהגנה על בעלי-החיים.

מה יש בחוברת?

החוברת המקוונת חוסן עם בעלי-חיים: למידה חברתית-רגשית על בעלי-חיים בדגש על פיתוח חוסן רגשי במצבי חירום בגילאי בית-הספר היסודי כוללת מערכי שיעור מפורטים לאוכלוסייה הכללית במצב חירום כגון מלחמה או מגפה, והיא מיועדת לצוותי חינוך, ייעוץ וטיפול. בחוברת מפורטים חמישה שיעורים. כל שיעור מתוכנן ל-50 דקות, ואפשר גם לפצלו לשני שיעורים. אפשר להעביר את התוכנית כולה לפי סדר השיעורים המומלץ, ואפשר גם לבחור מתוכה שיעורים בודדים. מערכי השיעור מבוססים על ניסיון ייחודי שנרכש בעבודת הדרכה וייעוץ רגשי בשטח, בשילוב סרטונים מחווה להצלת בעלי-חיים, קטעים מתוכנית חיות איתנו (בהפקת מכון אדם וחיה ומט"ח), תרגילים מוכרים לשחרור גופני ורגשי במצב חירום ודפי עבודה מיוחדים.

הדרכה למפעילי התוכנית

התוכנית חוסן עם בעלי-חיים מוכרת במערכת גפ"ן – במסגרת ייעודית בתחום מצבי טראומה, אבל ושכול, תוכנית מס' 25045. תוכנית שהוזמנה במערכת גפ"ן כוללת 5-2 מפגשי הדרכה לצוות החינוך.

מכון אדם וחיה מלווה גם צוותי טיפול רגשי בהפעלת התוכנית, במפגשי הדרכה הנערכים מעת לעת. ההדרכה כוללת 5-2 מפגשי צוות. לפרטים: גל חכים-אשר, פסיכולוגית חינוכית מומחית, hakimgal@gmail.com או 0528776999.

מפגשים מקוונים ומפגשים פנים אל פנים (עם תלמידים) על בסיס התוכנית מתקיימים בחווה להצלה בעלי-חיים טבע הקשר ברמת-גן. לפרטים: תום קורדובה, מנהלת החווה ועובדת סוציאלית, tomcordova3@gmail.com או 0528311588.

דילוג לתוכן