קינון סנוניות באזורי מגורים ועסקים – בקיצור נמרץ

 1. סנוניות בונות קן מבוץ על קיר ליד התקרה, על עצם שעל התקרה או לידה, או על התקרה עצמה.
 2. יש סנוניות הלנות בקינן או ליד הקן, אך לינה המונית של סנוניות הרפתות בחניונים היא תופעה נפרדת שאינה נדונה כאן (לדו"ח מפורט בנושא – 40 עמודים).
 3. כל מיני הסנוניות מוגנים בישראל בכמה חוקים. אסור באיסור חמור לפגוע בסנונית באופן ישיר, ואסור לפגוע בקן שיש בו ביצים או גוזלים. אסור למרוח חומר "הרתעה" במקום העמידה של סנוניות. לאף מדביר או "מרחיק ציפורים" אין סמכות חוקית "לטפל" בסנוניות.
 4. סנוניות ניזונות מחרקים מעופפים בלבד (יתושים, זבובים ועוד). זוג אחד עשוי לצוד כ-1,700 חרקים ביום – הדברה טבעית על סף ביתך.
 5. סנוניות אינן מסכנות בני-אדם בשום צורה: הסיכון להידבק מהן במחלה או בטפילים אפסי, ואין להן יכולת מעשית לתקוף אדם.
 6. מחזור קינון של סנוניות נמשך כחודש וחצי. זוגות רבים מקיימים 3-2 מחזורי קינון לפחות בין החודשים פברואר-אוגוסט, ולפעמים אף מעבר לתקופה זו.
 7. כדי למנוע לכלוך מלשלשת, הכי פשוט להצמיד בעזרת נייר דבק לרצפה שמתחת לקן מפית דקורטיבית ולהחליפה מדי שבוע-שבועיים, או אפילו להציב שם עציץ.
 8. אם הקן נמצא מעל רכוש שברצונכם להגן עליו, אפשר להתקין מתחת לקן מדף לקליטת הלשלשת. המדף צריך להחזיק רק כמה עשרות או מאות גרם, ולכן אפשר להכינו מפלסטיק דק וקל, מקרטון וכדומה, ולהצמידו לקיר שמתחת לקן בנייר דבק חזק או בסיליקון. יש להיזהר שהסנוניות לא ייחשפו לשום חומר דביק. גודל המדף המומלץ: 28×45 ס"מ, אך לא חייבים לדייק.
 9. אין להתקין מדף לקליטת לשלשת מתחת לקן בעת שהסנוניות דוגרות או מגדלות גוזלים – זה עלול להסתיים בנטישת הקן או בקפיצת גוזלים מבוהלים אל מותם. תנו לסנוניות לסיים את הקינון, והתקינו את המדף רק אחרי שהגוזלים פרחו בוודאות. מיקום המדף המומלץ הוא כ-60 ס"מ מתחת לקן.
 10. כשהסנוניות נוהגות לעמוד במקום קבוע מחוץ לקן, אפשר להתקין גם שם מדף קל לקליטת הלשלשת, או במידת הצורך לתלות בעזרת חוטים משטח פלסטיק דק או קרטון מתחת למקום העמידה הקבוע.
 11. לא כדאי להסיר קן אחרי הקינון. הזמן שהסנוניות יקדישו לבניית הקן הבא עלול לבוא על חשבון זמן גידול משפחה. חלק מהסנוניות גם לנות בקן במשך כל השנה, ולכן אובדן הקן פוגע בהן גם מחוץ לעונת הקינון. ממילא הסנוניות יחזרו ויבנו קן חדש ליד המקום שהקן הוסר ממנו.
 12. אם ראיתם פגיעה בסנוניות או בקן שלהן, דווחו מיד לרשות הטבע והגנים בטלפון 3639* שלוחה 3, ועדכנו גם אותנו בדואל swallows@haai.org.il.
 13. אם ראיתם גוזלים שנפלו מקן או קן שנפל עם גוזלים בתוכו, נסו להחזיר אותם למקומם. אם לא הצלחתם, העבירו את הגוזלים בדחיפות לבית-החולים לחיות בר ברמת-גן. היעזרו לשם כך בפנייה לרשות הטבע והגנים (בטלפון 3639* שלוחה 3).
 14. הדף הקצר הזה אינו יכול להחליף קריאה רצינית יותר. חפשו באתר שלנו, ובמיוחד קראו את עלון ההסברה שלנו.
זוג סנוניות הרפתות ישן בקן מעל מדף לשלשת מפוליגל שהודבק תחת הקן ב-12.7.2021 (אחרי תום הקינון), במרכז מסחרי. סנוניות ישנו בקן במשך הסתיו והחורף, והמדף מנע כל לכלוך מתחת לקן. צולם ב-7.4.2022.
מידות מומלצות (בסנטימטרים) למדף לשלשת מפוליגל, לניצול מיטבי של לוחות פוליגל הנמכרים בחנויות יצירה. גודל הלוח 120X80 ס"מ, ואפשר לחתוך ממנו שלושה מדפים כאלה. למעוניינים לחתוך מהלוח מדף יחיד, אפשר להשתמש במידות מעט גדולות יותר, למשל 45, 28, 15 ס"מ בהתאמה.